چگونه همیشه پر انرژی باشیم؟

طی تحقیقات انجام شده اگر مدام احساس خستگی می کنیم، تنها یک تغییر در چیزی که می خوریم (رژیم غذایی) یا تغییر در کارهایی که در طول روز انجام می دهیم (الگوی رفتاری)، می تواند تمام آن چیزی باشد که شرایط ما را هم متحول می کند. قطعا نمی توانیم تمام کارهایی که در لیست زیر آمده، را همیشه انجام دهیم. اگر هم این کارها را انجام دهیم در واقع برای به دست آوردن انرژی بیشتر فقط خودمان را خسته کرده ایم. اما می توانیم همه آنها را امتحان کنیم و ببینیم کدام مورد برای ما و برنامه ای که داریم سودمند است. چند تا از این نکات را به روال روزانه مان اضافه کنیم یا می توانیم برای اینکه بعضی کارها را برای خودمان جالب تر کنیم، آنها را با یکدیگر بیامیزیم یا تغییرشان دهیم.

برای داشتن حس تازگی جوراب های مان را عوض کنیم این روش حقه زیرکانه ای است. با خودمان یک جفت جوراب به سر کار ببریم و وسط روز آنها را تعویض کنیم (ترجیحا بعد از ناهار)، با انجام این کار خواهیم دید چقدر احساس سرزندگی می کنیم. این ترفند به ویژه در روزهایی که زیاد پیاده روی می کنیم (مانند روزهایی که برای پیاده روی بیرون می رویم یا قرار است با خانواده به مکان تفریحی برویم) بسیار مفید است.

بلند آواز بخوانیم اگر در محل کارمان در اتاقی با سایر همکارانمان هستیم و لازم است خودمان را کمی تخلیه کنیم، پس بهتر است سریع به گوشه ای دنج و خلوت برویم و بلند آواز بخوانیم. اگر هم با همکاران مان صمیمی هستیم، همه با هم آواز بخوانیم. پس باید آهنگی را انتخاب کنیم که همه بلد باشند و میبینیم که پر انرژی ترین جملات خواندن  همان آواز دسته جمعی است. تکان دادن سرمان با ریتم آهنگ و تکرار کردن آهنگ با صدای بلند، انرژی مورد نیاز را به ما می دهد. هر آهنگ حدودا سه تا چهار دقیقه است. این روش شیوه سریعی برای تولید آدرنالین در بدن میباشد که کمی هم طول میکشد. همچنین شب های تحویل پروژه، آواز بخوانیم تا خستگی مان درشود.

خود را از گرفتگی بینی خلاص کنیم با داشتن آلرژی مسیر سینوس های ما مسدود میشود ، حتما احساس خستگی بیشتری خواهیم کرد و بداخلاق می شویم. با مصرف داروهای ضد آلرژی، سینوس ها و همچنین ذهن مان را پاکیزه و تازه کنیم.

بر اساس ساعت بدن مان کار کنیم بدن ما در طول روز افت و اوج و جریان های متفاوتی از انرژی دارد. صبح پس از ۸ ساعت خواب کامل روزمان را با حس تنبلی آغاز می کنیم. انرژی بدن مان در اواسط روز به اوج خود خواهد رسید و طبیعی است که بخواهیم بعدازظهر کمی خواب نیم روزی داشته باشیم. اوایل شب دوباره انرژی زیادی در بدن مان حس میشود و پس از آن قبل از رفتن به رختخواب این انرژی به پایین ترین سطح خود می رسد. هنگامی که ریتم طبیعی انرژی که بدن مان در طول روز دارد را درک کردیم، می توانیم برای انجام کارهای روزانه مان برنامه ریزی کنیم. وظایف مهم و حیاتی را در ساعات اوج انرژی روزانه خود انجام دهیم و بعدازظهرها هم از گذاشتن قرار ملاقات های کسل کننده اجتناب کنیم.

یک تکه شکلات بخوریم نباید زیاد شکلات بخوریم اما اگر خواستیم شیرینی بخوریم، بهترین شیرینی که می تواند به انرژی گرفتن مان هم کمک کند شکلات است. ما از شکلات مقدار کمی اندروفین دریافت می کنیم (همچنین لازم به ذکر نیست که حتی مقدار کمی کافئین که در شکلات است انرژی ما را تقویت میکند) شکلات تلخ در مقایسه با شکلات شیری میزان کافئین بیشتری دارد.

یک میان وعده مقوی بخوریم چند ساعت بعد از ناهار، میان وعده سالم کوچکی که میزان قند کمی داشته و پروتئین و یا فیبر دارد بخوریم. خوردن این میان وعده به ما کمک میکند با نیروی بیشتری روزمان را به پایان برسانیم . بعضی از پیشنهادهایی که می توانیم برای میان وعده بگویم عبارتند از مخلوط انواع آجیل ها، ماست بدون چربی، کره بادام زمینی و سیب و …می باشد .

تهیه کننده :ساجده سالارزاده (معاون فناوری )

تایید کننده :صدیقه افشاری (مدیریت آموزشگاه )


امتیاز شما به این محتوای آموزشی ؟ جمع امتیاز 0/20